O filtrowaniu wody w gorącej beczce

O filtrowaniu wody w gorącej beczce

Czy lepiej przefiltrować wodę w gorącej beczce, czy wręcz przeciwnie, zmienić ją po kilku godzinach użytkowania?

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że w wodzie pozostaje duża ilość potu, nasiąknięte łuski martwego naskórka i inne zanieczyszczenia mechaniczne, takie jak pyłki, kurz, owady, liście….

Jeśli w beczce pozostanie woda zanieczyszczona użytkowaniem, zaczną fermentować zanieczyszczenia organiczne (proces ten nasila się przez to, że woda długo pozostaje ciepła), a woda zacznie wówczas silnie pachnieć. Na ściankach beczki, w pompach, rurach systemu masażu i piecu tworzy się śluzowaty nalot, który należy następnie usunąć chemicznie i mechanicznie.

Istnieją dwa sposoby postępowania z wodą w beczce. Zawsze jednak konieczne jest chemiczne uzdatnienie wody. Słowo „chemia” wielu ludzi przeraża, ale jest to chemiczne uzdatnianie wody na tym samym poziomie, co uzdatniona woda pitna w sieci wodociągowej.

- Najważniejszą i pierwszą rzeczą jest ustawienie prawidłowej wartości PH. Niskie PH wody objawia się mlecznym kolorem wody, a u osób bardziej wrażliwych swędzeniem skóry po kąpieli.

- Uzdatnianie wody chlorem służy do dezynfekcji wody. W wodzie prawidłowo chlorowanej chlor nie powinien czuć się tak samo jak w wodzie kranowej. Bardzo delikatny zapach chloru w wodzie nie jest szkodliwy, woda nadal ma poziom wody pitnej. Np. na terenach górskich, gdzie hodowane są owce i bydło, istnieje ryzyko skażenia bakteriami z grupy coli, dlatego też do wody dodaje się większą ilość chloru, ale zawsze w ilości bezpiecznej dla zdrowia. W takim przypadku chlor z wody pitnej może być lekko wyczuwalny, ale woda nadal nadaje się do picia i jest nieszkodliwa dla zdrowia.

1/ Po kąpieli zmień wodę i wyczyść beczkę – to rozwiązanie jest mało korzystne z kilku powodów:

- po wymianie wody nalewa się zimną wodę, która w zależności od rodzaju beczki, temperatury początkowej wody i temperatury otaczającego powietrza musi zostać ponownie podgrzana w ciągu kilku godzin, czyli zwykle 1,5 - np. 5 godzin w zimie do kąpieli w beczkach z dużą zawartością wody (np. beczki całkowicie drewniane). Dzięki temu, gdy następnego dnia ponownie skorzystasz z beczki, tracisz mnóstwo czasu, który możesz przeznaczyć na relaks.

- po każdej podmianie wody bez filtrowania konieczne jest oczyszczenie ścianek beczki, co również zajmuje trochę czasu.

- marnowanie wody jest nieekonomiczne, a w miejscach, gdzie jej brakuje, problematyczne jest natychmiastowe napełnienie beczki na nowo. Np. dla studni wierconych.

2/ Ciągłe filtrowanie wody w odstępach czasowych – rozwiązanie to niesie ze sobą kilka zalet w porównaniu do wymiany wody:

- Zwłaszcza jesienią i zimą spadek temperatury wody po poprzedniej kąpieli waha się w granicach np. 10°C w ciągu 24 godzin. Kąpiąc się w beczce następnego dnia, podgrzewasz wodę w beczce tylko przez np. 20 minut. W przypadku beczek z większą ilością wody i pieców o mniejszej mocy, na przykład ponowne podgrzanie wody może zająć godzinę. Jednak czas podgrzewania wody jest zawsze kilkukrotnie krótszy niż po wymianie wody na nową, zimną.

Nasza wskazówka - jeśli wybrana przez Ciebie beczka pozwala na zastosowanie pokrywy termoizolacyjnej, polecamy wybrać właśnie tę pokrywy. Pokrywa ta jest nie tylko łatwa w obsłudze, ale przede wszystkim skraca czas podgrzewania wody i pozwala utrzymać ciepłą wodę przez kilka dni. Na przykład, jeśli w temperaturze -10 ° C po wieczornej kąpieli włożysz do pieca kilka polan drewna, przykryj beczkę pokrywą termoizolacyjną, rano temperatura wody w beczce będzie wynosić + 40°C, a często nawet więcej!! Dzięki temu o poranku możesz cieszyć się poranną kawą w gorącej beczce bez jej wcześniejszego podgrzewania.

- jeśli woda jest filtrowana w regularnych odstępach czasu, brud nie osadza się na ściankach beczki i na dnie beczki. Ponadto przy regularnej filtracji wody woda psuje się mniej. Dlatego zalecamy, aby zawsze podłączać filtrację do elektrycznego wyłącznika czasowego. W naszej ofercie znajdziesz zarówno klasyczne timery mechaniczne, jak i gniazdo WI-FI, którym możesz sterować z dowolnego miejsca, jeśli jest przy beczce dostępny sygnał WI-FI. Dodatkowo w porównaniu do zegarów mechanicznych posiada więcej opcji pomiaru czasu oraz inne funkcje, takie jak monitorowanie zużycia energii elektrycznej. Wartość zegarów sterujących jest stosunkowo niewielka, ale pozwoli na ustawienie automatycznego filtrowania np. 4 razy dziennie w krótszych, np. 30-minutowych odstępach czasu. w zimowym okresie nocnych przymrozków można ustawić załączanie na interwały 20-minutowe, przy czym w tych odstępach filtracja jest zawsze włączana na 2-3 minuty. W ten sposób system filtracji zawsze pobiera z beczki cieplejszą wodę i nie zamarza.

Dlaczego pot zatrzymuje się w wodzie?

Gorąca beczka, to metoda sauny znana od ponad 1500 lat z Japonii i Azji. Sauna fińska ma około stu lat. Ten typ sauny poprzedzony był saunami parowymi, w porównaniu do saun w gorącej beczce, ten typ sauny był mniej wymagający technicznie i możliwy do zrealizowania w prymitywnych warunkach, bez wyposażenia technicznego (np. namiotów i tipi, w których polewano wodą gorące kamienie).

Zasada jest podobna w przypadku wszystkich metod saunowych. Pod wpływem ciepła temperatura ciała wzrasta powyżej normalnej temperatury ciała ludzkiego, tj. 36°C. Gdy temperatura osiąga 37°C i więcej, organizm aktywuje układ odpornościowy i wywołuje pocenie się. Dzięki temu eliminujemy niepożądane wirusy z organizmu. W gorącej beczce pot pozostaje w wodzie, w saunie pot kapie na ławki i podłogę sauny.

Jaki sprzęt filtrujący jest odpowiedni do filtrowania wody w beczce?

Warto wcześniej wyjaśnić różnicę między gorąca beczka, wanną z hydromasażem i basenem.

Wanna z hydromasażem i basen - woda jest zwykle podgrzewana za pomocą prądu, a szczególnie w przypadku wanien z hydromasażem maksymalna temperatura, jaką można osiągnąć, wynosi zwykle 36-37°C. Temperatura ta jest zwykle wystarczająca podczas kąpieli w pomieszczeniu i gwarantuje, że pot kąpiących się nie przedostanie się do wody, gdyż temperatura wody nie przekracza temperatury ciała człowieka. Do filtrowania wody w wannie z hydromasażem można zastosować najtańszą formę filtrowania wody – filtrację wkładową. Wkład jest wykonany z bibuły filtracyjnej. Zadaniem takiej filtracji jest odfiltrowanie zanieczyszczeń mechanicznych tj. zwykłego kurzu, płatków zamoczonej skóry itp. Jeśli do filtrowania wody zawierającej pot używana jest filtracja wkładowa, wkład filtra po kilku minutach zatyka się i filtracja przestaje działać. Następnie należy wyjąć filtr kasetowy i dokładnie oczyścić go nie tylko wodą, ale także mechanicznie, np. szczoteczką.
Do filtrowania wody zawierającej pot konieczne jest zastosowanie filtracji z użyciem medium filtrującego. Medium filtracyjnym może być piasek krzemionkowy, zeolit lub nowoczesne wypełnienia syntetyczne, które jednak mają zdolność zatrzymywania potu i ponownego jego uwalniania podczas płukania wstecznego.

Jaki zatem rodzaj filtracji sprawdzi się przy filtrowaniu wody w gorącej beczce?

- objętość pojemnika filtrującego wynosi co najmniej 20 kg
- Kształt pojemnika filtra powinien być szerszy, a nie wąski i wysoki
- pompa filtrująca powinna mieć moc co najmniej 250W. Jeśli wydajność pompy filtracyjnej jest niska, medium filtracyjne zatyka się tylko powierzchniowo i cała jego objętość nie jest wykorzystywana. Następnie konieczne jest częstsze płukanie wkładu filtrującego.

Dlaczego konwencjonalne systemy filtracyjne przeznaczone głównie do filtrowania basenów naziemnych nie są odpowiednie:

Przeznaczone są do filtrowania wody do temperatury 35°C. Kupując filtrację do basenu należy o tym pamiętać i nie stosować filtracji przy temperaturach wody powyżej określonych 35°C. W przypadku filtrowania wody w wyższej temperaturze może nastąpić uszkodzenie urządzenia filtrującego. Jeżeli filtracja będzie stosowana w temperaturach wody do podanych 35°C, filtracja będzie spełniać swoją funkcję przez długi czas, oczywiście wprost proporcjonalnie do jakości konstrukcji pompy.
Możliwe przyczyny uszkodzeń zwykłej filtracji przeznaczonej do basenów:
- pojemniki filtrów wykonane są z plastiku, prawie zawsze pochodzącego z recyklingu, a więc z tworzywa sztucznego, które stosunkowo szybko ulega degradacji pod wpływem stosowanych środków chemicznych, promieni UV itp. Po podgrzaniu plastiku wodą do temperatury 40°C jego wytrzymałość mechaniczna spada. Po włączeniu pompy, gdy zbiornik filtra znajdzie się pod ciśnieniem, zbiornik filtra może zostać uszkodzony (pęknięty). Częściej jednak zdarza się, że po dociśnięciu zbiornika filtra pompą zwiększa się jego objętość. Kosz filtrujący, znajdujący się w dolnej części pojemnika filtracyjnego, podnosi się i wlewa pod niego medium filtracyjne. Po wyłączeniu pompy kosz filtra nie wraca na swoje pierwotne miejsce, a rura ssąca będąca częścią kosza filtra zaczyna wywierać nacisk na zawór sześciodrogowy, który służy do sterowania np. płukaniem filtracji, wodą upust itp. Zwiększone ciśnienie powoduje mechaniczne uszkodzenie zaworu sześciodrogowego i/lub zmieszanie wody pomiędzy zaworem sześciodrogowym a pojemnikiem filtra. 

- pompy filtracyjne są ponownie przeznaczone do stosowania w temperaturach do 35°C. W wyższej temperaturze zmniejsza się stabilność kształtu i zwiększa się objętość tworzywa sztucznego. Zwiększy to luz łożysk trących i/lub tocznych wału pompy, co może w konsekwencji spowodować obrót łożyska w swoim miejscu, co ostatecznie prowadzi do uszkodzenia pompy. Następnie objawia się to głośnym hałasem, wyciekiem wody z pompy aż do zablokowania śmigła pompy i spalenia silnika elektrycznego.

- wąż łączący elastyczny - należy wymienić po dwóch latach użytkowania. Po dwóch latach pod wpływem promieniowania UV i chemii basenowej tracą swoją elastyczność, a plastik zaczyna się łamać. Po włączeniu pompy wąż może pęknąć i z beczki może wyciekać woda. W wyniku wycieku wody najczęściej ulega uszkodzeniu pompa filtrująca, nie pompuje wody i nie jest chłodzona. Największy problem pojawia się, gdy woda wycieka z beczki podczas podgrzewania wody w beczce. W piecu płonie ogień, a piec chłodzi się wodą z beczki. W takim przypadku beczka zapala się. Uszkodzenie pieca, uszkodzenie wkładky beczki, wykładziny beczki oraz uszkodzenie systemów masujących i drewna beczki, czyli całkowite zniszczenie gorące beczki!

Dostarczany przez nas system filtracyjny:

- Posiada pojemnik filtrujący wzmocniony włóknem szklanym, co gwarantuje stabilność kształtu w temperaturze wody do 50°C

- Pompa filtracyjna przeznaczona jest do pompowania wody o temperaturze wody 50°C

- Zawiera pokrywę systemu filtrującego zawsze wykonaną z tego samego drewna, co wybrane drewno beczki lub wykonana jest z listew spa zewnętrznych.

- Zawiera pneumatyczny wyłącznik bezpieczeństwa

- Zawiera zabezpieczenie przed prądem elektrycznym

- filtracja połączona jest z beczką solidną, trwałą rurą, przeznaczoną do pracy z gorącą wodą, bez konieczności wymiany.

Dostarczony przez nas system filtracji wraz z lampą UV:

UV zabija glony, pasożyty, grzyby, wirusy, drożdże i bakterie, czyli wszystkie „żywe” organizmy zawarte w wodzie. Woda pompowana jest przez lampę UV, gdzie zostaje poddana działaniu promieniowania UV-C o długości fali 253,7 nm, które emituje lampa. Lampa UV umożliwia korzystanie z wody bez konieczności jej dezynfekcji, przy czym konieczne jest sprawdzanie i uzupełnianie PH wody. Nawet jeśli Twoja beczka będzie wyposażona w lampę UV, zalecamy od czasu do czasu uzdatnić wodę niewielką ilością chloru. Nie musisz się martwić. Chlor jest bardzo lotną substancją. Po podniesieniu temperatury wody z 20°C do 30°C lotność chloru podwoi się. Jeśli „uda się” bardziej chlorować wodę, zalecamy, aby po osiągnięciu temperatury 30°C zdjąć pokrywę z beczki i zamieszać wodę. Najlepiej, jeśli masz w gorącej beczce system masażu jacuzzi, włącz go. Woda zostaje napowietrzona, a chlor szybko odparowuje. Gdy temperatura wody w beczce osiągnie 38°C, nie będzie już czuć zapachu chloru.